Hallikaudelle 2017-2018 on tehty alustava kalenteri. Ennen lopullista naulitsemista, haluisimme kuitenkin kuulla pelaajien ja seura-aktiivien mielipiteitä talven turnauksista ja toiminnasta. Tätä varten järjestämme Skype-kokouksen torstaina 26.4.2018 klo 18. Ilmoittaudu mukaan tästä 25.4. mennessä.  Toivomme mukaan niin junioreiden edustajia kuin aikuistenkin. Alustavaan kalenteriin voit tutustua täältä. Ennen keskustelua olisi tärkeää saada palautetta menneestä kaudesta. Palautelomake menneeltä hallikaudelta löytyy täältä.

Hallitourien osalta alustavat päivämäärät ovat seuraavat:

Aikuiset

 • Tour 1 – 15.-16.12.2018
 • Tour 2 – 19.-20.1.2019
 • Tour 3 – 9.-10.2.2019

SM-finaalitapahtuma 9.3.2019

Juniorit

 • Tour 1 – 8.-9.12.2018
 • Tour 2 – 12.-13.1.2018
 • Tour 3 – 2.-3.2.2018

Seurat voivat hakea kenttiä hallikauden SM-toureille.

Liitto hakee tourviikonlopuille vuoroja ainakin Helsingistä ja Hämeenlinnan alueelta (Iittala, Lammi). Lisäksi seuroilla on mahdollisuus varata kenttiä liiton toureille omalta paikkakunnaltaan. Täten joukkueenne pääse todennäköisemmin pelaamaan kotiseudullaan.

Liitto pyytää ja kannustaa seuroja hakemaan vuoroja. Tuntimäärällisesti kenttiä tulisi varata vähintään 10 h/päivä, mielellään koko päivä, jos mahdollista (9-21, varsinkin lauantaille). Liitto korvaa kentät, jotka kustantavat enintään 50€/h. Talvikauden kenttävuorot haetaan loppukevään aikana. Pyydämme ilmoittamaan varatuista vuoroista välittömästi liiton toimistolle osoitteeseen info(a)liitokiekkoliitto.fi. Ilmoitathan samalla alustavan hinnan kenttävaraukselle.

Järjestävän seuran vastuut hallitourilla:

 • varata kenttä ja ilmoittaa varauksesta ja sen vahvistumisesta ja hinnasta liittoon hyvissä ajoin (keväällä/loppukesästä)
 • hoitaa tourjärjestelyt yhdessä liiton kanssa ennen touria (1-2 vkoa ennen touria). Tämä tarkoittaa käytännössä seuraavaa:
 • varmistaa, että turnausrinkka löytää perille
 • huolehtii ovien avaamisesta ja sulkemisesta viikonlopun aikana
 • toimittaa kenttävuokralaskun liittoon välittömästi sen saatuaan.

Liiton vastuut hallitourilla:

 • Koordinoi kenttiä ja pelipaikkoja ennen touria ja kauden alkua
 • Aikataulut ja niistä tiedottaminen (käytännössä sarjavastaavat)
 • Tiedottaa joukkueita touriin liittyvistä asioista (joukkueiden vastuut tourilla yms)
 • Laskuttaa joukkueilta sarjamaksut kauden päätteeksi
 • Maksaa tourista syntyneet kulut (kenttävuokra, pelikiekot ja kylmäpussit).

Hallikauden SM-finaalitapahtuma järjestetään alustavasti 9.3.- hae tapahtuman järjestäjäksi

Seurat voivat hakea järjestämisvastuuta hallikauden SM-finaalitapahtumalle. Liitto tekee alustavan varauksen SM-finaalitapahtumalle Pasilan Urheiluhalliin 9.3.2019. Tätä kenttävarausta saa hyödyntää tai vaihtoehtoisesti kenttää voi hakea omalta paikkakunnalta. Liiton hallitus tekee lopullisen päätöksen hakemusten perusteella.

Vapaamuotoiset hakemukset tulee toimittaa liiton hallitukselle osoitteeseen hallitus(a)liitokiekokliitto.fi viimeistään 17.6. mennessä. Otsikkokenttä

Finaalitapahtumassa järjestävän seuran vastuulla ovat:

Kenttävarauksen tekeminen hyvissä ajoin ja siitä tiedottaminen liittoon (toiminnanjohtaja(a)liitokiekkoliitto.fi)

 • Facebook-tapahtuma ja muu tapahtumatiedottaminen (mm. paikallismedia)
 • Tapahtuman markkinointi
 • Jatkopaikan varaaminen
 • Lipunmyynnin järjestäminen ja sen hoitaminen
 • Otteluiden toimitsemiset
 • Palkintojenjako (liitto toimittaa palkinnot)
 • Otteluiden kuuluttaminen / selostaminen
 • Striimi

JÄTÄ VASTAUS

Please enter your comment!
Please enter your name here

Before you post, please prove you are sentient.

Liitokiekolla pelattava joukkuelaji on nimeltään u....e?