Tilannekatsaus maajoukkuetoimintaan

u24-maajoukkue
U24-maajoukkueen joukkuekuva Nottinghamista

Maajoukkuerintamalla on tapahtunut viime aikoina, joten tässä kooste tämän hetken tilanteesta eri kisojen osalta.

EYUC

Karsintaleirien jälkeen avoimen joukkue on valittu, mutta muutamien kohdalla on vielä pieni kysymysmerkki kisojen osalta. Joukkueen valmentajina toimivat Leevi Cederlöf ja Antti järvi. Joukkueen manageroinnista vastaa Meeri Mäkihelmi. Valmistautuminen kesän U20 EM-kisoihin on siis täydessä vauhdissa! Alla tähän mennessä valittu joukkue kisoihin.

  • Cederlöf Jussi
  • Hurtig Jooa
  • Kerman Erno
  • Koikkalainen Helmi
  • Koikkalainen Lauri
  • Koikkalainen Oskari
  • Myrskyranta Vihtori
  • Nagy Aatos
  • Nagy Aaron
  • Peltoniemi Vili
  • Pentikäinen Matias
  • Rautamäki Arttu
  • Siivola Pieti
  • Tiihonen Tapio
  • Tuuri Arvi
  • Viinamäki Leevi
  • Visuri Torsti
  • Väätäinen Valtteri
  • Winqvist Nooa

EMUC

Kisoihin ilmoitettiin lopulta kolme joukkuetta: avoin, naiset ja master mixed. Master mixed-sarjaan ei ilmoittautunut kuin kaksi maata, joten EUF ilmoitti peruvansa sarjan. Avoimen joukkue on jo tehnyt joukkuevalinnat karsintaleirin jälkeen, mutta täydennyksiä saattaa tulla vielä myöhemmin. Joukkuetta valmentaa Roni Hotari ja managerointi on jaettu joukkueen kesken. Alempana tähän mennessä joukkueeseen valitut pelaajat.

Naisten joukkue on ilmoitettu kisoihin ja valmentajaksi on valittu Anni Jokinen. Tällä hetkellä joukkueen osalta on menossa ns.sitoutumismaksun keräys ja sen jälkeen katsotaan onko projektin kannalta sitoutuneita pelaajia riittävästi, jotta projektia viedään eteenpäin ja liitto maksaa joukkuemaksun (takaraja 15.2.). Projektin tarkemmasta kulusta ja vaiheista on tiedotettu viimeisimmässä rinkikyselyssä kiinnostuksensa ilmoittaneita.

EMUC avoimen masters joukkue:

  • Elonheimo Antti
  • Heikkinen Antero
  • Hotari Roni
  • Isojärvi Henry
  • Järvi Antti
  • Kahri Antti
  • Kinnunen Pekka
  • Kozlov Evgeni
  • Lehto Santtu
  • Nurmela Ilari
  • Pfister Thomas
  • Potrykus Patrick
  • Pulakka Juho
  • Saksa Lauri
  • Sandberg Tomi
  • Sihvo Jarno
  • Väänänen Touko

WBUC

Beach MM-kisojen osalta on ollut aavistuksen turbulenssia. Selvitysten pohjalta kisoihin ilmoitettiin lopulta neljä joukkuetta: Avoin, mixed, master mixed ja GM mixed. Rekisteröitymisen takaraja oli tammikuun lopussa ja nyt odotetaan kuumeisesti WFDF:n bidijakoa, jotta saadaan tietää varmistuneet joukkuepaikat ja tulevatko kaikki sarjat toteutumaan. GGM osalta joukkueen johto totesi lopulta ettei sitoutuneita pelaajia ole lopulta riittävästi ja tähtäin on monella pelaajalla enemmän seurajoukkueiden MM-kisoissa syksyllä. 

Avoin on pitänyt ensimmäiset karsintaleirit valmennustiimin johdolla ja seuraava karsintaleiri on tulossa 15.-16.2.. Muilla joukkueilla karsintojen aloitus on suunniteltu loppukeväälle/alkukesälle. Liitto on jo valmiiksi anonut WFDF:ltä lisäaikaa joukkue- ja pelaajamaksujen maksamiseen (alkuperäinen takaraja 14.2.). Maksurajat ovat olleen liiton ja joukkueiden mielestä liian aikaiset suhteessa saatuihin infoihin, jotka ovat myöhästyneet merkittävästi WFDF:n puolelta. Joukkuemaksut joudutaan luultavasti maksamaan kuitenkin ennen Suomen beach-kauden alkua ja näin ollen myös tässä tapauksessa tullaan keräämään ns. sitoutumismaksu pelaajilta. Näistä tiedotetaan tarkemmin kyseisten joukkueiden ringissä mukana olevia. Alla vielä joukkueiden valmennus/managerit. Valmennushaku kisoihin on päättynyt.

Avoin: Eric Hytönen, Aleksi Pelto ja Patric Potrykus, managerina Elisa Pursiainen

Mixed: Lauri Saksa ja Leevi Cederlöf. Koska Leevi Cederlöf on valmentajana myös muissa projekteissa, on hän ilmoittanut luovuttavansa paikkansa mikäli joku muu ei-pelaava valmentaja on valmis ottamaan valmennuspaikan Laurin rinnalla. Managerina toimii Elisa Pursiainen.

Master mixed: Ari Ojanperä ja Aki Ropo

GM mixed: Maria Elonheimo ja Jussi Kitusuo

Maajoukkuetoimintaa on siis meneillään monella saralla ja kiinnostusta on ollut kiitettävästi niin valmennukseen kuin pelaajarintamalle. Liitto onnittelee kaikki jo tässä vaiheessa valittuja pelaajia. Kiitos myös valmentajille ja managereille projektien mahdollistamisesta!

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän