Nyt on jälleen mahdollisuus lähteä vaikuttamaan toimintaan – liitto etsii uutta puheenjohtajaa ja hallituksen jäseniä

Suomen Liitokiekkoliiton artikkelikuva

Olisiko sinulla kiinnostusta kehittää suomi ultimate? Liitto hakee uutta puheenjohtajaa sekä hallituksen jäseniä vuoden 2026 hallitukseen. 

Hallituksessa on mahdollista päästä kehittämään niin liiton toimintaa kuin lajia kokonaisuudessaan. Hallituksen jäsenen roolissa pystyy vaikuttaa omaan vastuualueeseen tai hakemaan rivijäsenen paikkaa. Alla tarkemmat kuvaukset rooleista.

Puheenjohtaja

Johtaa liiton toimintaa ja toimii liiton työntekijöiden esihenkilönä. Edustaa liittoa ja lajia myös muissa liikuntaan, urheiluun ja järjestötoimintaan liittyvissä tilanteissa. 

  • Kutsuu koolle liiton hallituksen kokoukset ja toimii kokouksissa puheenjohtajana
  • Ohjaa ja tukee liiton työntekijöitä ja luottamushenkilöitä heidän vastuutehtävissään
  • Toimii liiton toiminnanjohtajan lähiesimiehenä (hallituksen tukemana) 
  • Kehittää aktiivisesti liiton toimintaa jäsenistön toivomaan suuntaan
  • Vastaa talousarvion laatimisesta yhdessä toiminnanjohtajan kanssa

Hallituksen puheenjohtaja valitaan liiton syyskokouksessa, joka pidetään 26.11. klo 18-19. Hallituksen puheenjohtajan toimintakausi on yksi kalenterivuosi. Alustava kiinnostus on toivottavaa ennen kokousta, lisätietoja tehtävästä antaa liiton tämänhetkinen puheenjohtaja Hellen: puheenjohtaja@liitokiekkoliitto.fi. Jos hakijoita on enemmän kuin yksi, valitaan puheenjohtaja äänestämällä. Jos taas hakijoita ei löydy, siirretään valinta siirrettyyn syyskokoukseen. HUOM! Nykyinen puheenjohtaja ei pysty jatkamaan toimessa, joten tilalle tarvitaan uusi henkilö.

Hallituksen jäsen

Liiton hallituksen tärkein tehtävä on kehittää liiton toimintaa ja tehdä päätöksiä liiton toimintaan liittyen yhdessä muun hallituksen kanssa. Hallituksen jäsenillä on omia vahvuuksia vastaavia tehtäviä, hallituksessa pääsee kehittämään omia mielenkiinnon kohteitaan. Tällä hetkellä hallituksen kokoonpanoon kaivattaisiin erityisesti junioritoiminnasta kiinnostunutta henkilöä. 

  • Osallistua liiton kokouksiin 6-8 kertaa vuodessa (nykyään virtuaalikokouksia)
  • Osallistuu aktiivisesti hallituksen sisäiseen keskusteluun, silloinkin kun hallitus tekee kokousten ulkopuolella nopeita päätöksiä tai esityksiä (esim. koronatilanne on aiheuttanut tällaisia keskusteluja)
  • Hoitaa oman vahvuusalueensa mukaista tehtävää, eli toimii esim. koulutus-, juniori-, maajoukkue- tai viestintävastaavana. 

Hallituksen jäsenet valitaan liiton syyskokouksessa, joka pidetään 26.11. klo 18-19. Hallituksen jäsenen toimintakausi on kaksi kalenterivuotta. Hallitukseen voi asettua ehdolle lähettämällä vapaamuotoisen hakemuksen liiton puheenjohtajalle puheenjohtaja@liitokiekkoliitto.fi tai ilmaisemalla kiinnostuksensa hallituspaikasta kokouksessa. Jos hakijoita on enemmän kuin hallituspaikkoja, valitaan hallitukseen jäsenet äänestämällä. Jos taas hakijoita on vähemmän kuin hallituspaikkoja, siirretään valinta siirrettyyn syyskokoukseen. Vajaalla hallituksella toimiminen saattaa vaikuttaa hidastavasti koko liiton toimintaan.

1 KOMMENTTI

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän