Suomen Liitokiekkoliiton artikkelikuva

Liiton hallitus on vahvistanut turnausviikonloput hallikaudelle 2019-2020. Aikuisten tour 1 on päätetty mahdollisuuksien mukaan pelata niin, että osa sarjatasoista pelataan eri viikonloppuna. Jako riippuu saatavilla olevista halleista. Viikonloppujen jakamiseen on tullut toiveita jo pidemmän aikaan. Tämä mahdollistaa mm. saman valmentajan käyttämisen seuran useammalla joukkueella. Lisäksi muiden sarjatasojen pelejä on mahdollisuus päästä katsomaan.

Aikuiset

 • Tour 1 osa 1: 30.11.-1.12.2019
  • Toistaiseksi vahvistetut hallit: Iittala, Huhtasuo/Palokka
 • Tour 1 osa 2: 7.-8.12.2019
  • Toistaiseksi vahvistetut hallit: Lammi, Latokartano, Iittala, Huhtasuo/Palokka
 • Tour 2: 11.-12.1.2020
  • Toistaiseksi vahvistetut hallit: Lammi, Iittala, Huhtasuo
 • Tour 3: 22.-23.2.2020
  • Toistaiseksi vahvistetut hallit: Lammi, Latokartano, Iittala, Elenia Areena, Palokka
 • Finaalitapahtuma: 14.3.2020, varapäivä 21.3.2020 (mikäli esim. Hello Stockholm osuu päällekkäin ensisijaisen päivän kanssa)
  • Alustava hallivaraus Pasilasta

Juniorit (alustavat)

 • Tour 1 14.-15.12.2019
 • Tour 2 18.-19.1.2020
 • Tour 3 29.2.-1.3.2020

Liitto kannustaa seuroja hakemaan halleja toureille ja finaalitapahtumalle

Liitto hakee tourviikonlopuille vuoroja ainakin Helsingistä ja Hämeenlinnan alueelta. Lisäksi vahvana toiveena on, että seurat hakisivat halleja toureille omalta paikkakunnaltaan. Täten joukkue pääse todennäköisemmin pelaamaan kotiseudullaan ja lajin kannalta on hyödyllisempää järjestää pelejä, jonkun seuran kotipaikkakunnalla. Myös finaaliviikonlopulle voi jo hakea kenttiä. Varsinainen finaalijärjestäjähaku avataan myöhemmin.

Liitto korvaa kentät, jotka kustantavat enintään 50€/h. Erityistapauksissa voidaan neuvotella. Mikäli kokonaistilanne antaa myöden, voidaan varata myös kalliimpia kenttiä. Tuntimäärällisesti kenttiä tulisi varata vähintään 10 h/päivä, mielellään koko päivä, jos mahdollista (9-21, varsinkin lauantaille). Pyydämme ilmoittamaan varatuista vuoroista välittömästi liiton toimistolle osoitteeseen info@liitokiekkoliitto.fi. Ilmoitathan samalla alustavan hinnan kenttävaraukselle ja peruutusehdot. Lisäksi on hyvä mainita, minkä sarjatason peleihin kenttä soveltuu parhaiten. Hallihakujen takaraja on sunnuntai 1.9. Mikäli seura on hakenut halleja, mutta ei ole saanut vielä vahvistusta takarajaan mennessä, olkaa yhteydessä asiasta.

Järjestävän seuran vastuut hallitourilla:

 • varata kenttä ja ilmoittaa varauksesta ja sen vahvistumisesta liittoon (hinta, kenttäaika, varauksen peruutusajat)
 • hoitaa tourjärjestelyt yhdessä liiton kanssa ennen touria (1-2 vkoa ennen touria). Tämä tarkoittaa käytännössä seuraavaa:
  • koordinointi varatun hallin kanssa, esim. ylimääräisten tuntien peruminen ja hallin henkilökunnan tiedottaminen aikatauluista
  • huolehtia ovien avaamisesta ja sulkemisesta viikonlopun aikana, mikäli tarpeellista
  • tarvittaessa turnauskamojen suhteen yhteistyö liiton kanssa, mikäli liiton tavaroiden toimitus on vaikeaa
 • toimittaa kenttävuokralaskun liittoon välittömästi sen saatuaan

EDIT 27.8.2019: Lisätty halleja

JÄTÄ VASTAUS

Please enter your comment!
Please enter your name here

Before you post, please prove you are sentient.

Liitokiekolla pelattava joukkuelaji on nimeltään u....e?