Vasemmalla Inka Wessman ja Essi Inkinen Toronto 6ixersin pelipaidoissa. Oikealla PuTin Patrick Potrykus ja GRUTin Benjamin Oort tavoittelevat kiekkoa Windmillin finaalissa. Kuva: Windmill

World Ultimate Club Championships, WUCC, alkaa lauantaina Yhdysvalloissa. Cincinnatiin kerääntyy 128 joukkuetta ympäri maailmaa. Suomea edustaa mixed-sarjassa Pussin Tiristäjät (PuTi). Lisäksi Inka Wessman ja Essi Inkinen pelaavat kanadalaisen 6ixers-joukkueen mukana naisten sarjassa. Kisojen tulokset päivittyvät WFDF:n pelikoneeseen: https://results.wfdf.sport/wucc/?view=games&season=WUCC2022

Yltääkö PuTi kymmenen parhaan joukkoon?

PuTi on WFDF:n rankingin perusteella kahdeksanneksi paras joukkue ja samalla alkulohkonsa kärkijoukkue. Kuuden joukkueen alkulohkoista kolme parasta jatkavat suoraan 32:n parhaan pudotuspelikaavioon. Kaksi seuraavaa sijoitusta joutuvat ristiotteluun, jonka voittaja pysyy mestaruusjahdissa mukana. Lohkojen viimeiset pelaavat sijoista 33-48. Alkulohkoja on yhteensä kahdeksan.

PuTin kanssa pelaavat kolumbialainen D-CRASH (ranking: 9-12), saksalainen Disconnection (17-24), australialainen Pie Wagon (25-32), argentiinalainen Hammers Ultimate Buenos Aires (33-40) ja itävaltalainen W.underteam (41-48). Klikkaa tästä päästäksesi PuTin tuloksiin.

Suomalaisia edustamassa Kanadan mestareita

Essi Inkinen ja Inka Wessman osallistuivat keväällä onnistuneesti Toronto 6ixersin karsintoihin ja lunastivat paikan seuran rosterista. Kaksikko on asunut Kanadassa viimeiset pari kuukautta ja harjoitellut aktiivisesti joukkueen mukana. 6ixersin kauden ensisijainen tavoite on menestys Yhdysvaltojen mestaruussarjassa, joka huipentuu lokakuussa. Osa joukkueen pelaajista edusti Kanadaa World Gamesissa viime viikolla eivätkä pystyneet sitoutumaan tuleviin MM-kisoihin. Toisaalta, seuran terävimmän kärjen puuttuminen antaa suomalaisille mahdollisuuden sopeutua pohjoisamerikkalaiseen pelityyliin.

– Valmentajat sanoivat kisojen olevan enemmänkin hauska harjoitteluturnaus, mikä on tavallaan absurdi ajatus, sillä Worlds on monille se päätähtäin. Ensimmäistä kertaa näinkin, Inkinen kertoo.

Naisten sarjassa on 40 joukkuetta, jotka ovat jaettu kahdeksaan viiden joukkueen lohkoon. 6ixers (ranking: 5) saa alussa vastaansa ranskalaisen YAKAn (9-12), amerikkalaisen Pop Ultimaten (17-24), kolumbialaisen Aerosoulin (25-32) ja venezuelalaisen Spanglishin (33-40). Klikkaa tästä nähdäksesi 6ixersin tulokset.

Lohkojen kaksi parasta etenevät ylempään jatkolohkoon, josta on mahdollisuus päästä suoraan 16:n parhaan joukkoon. Muussa tapauksessa eteneminen tulee vaatimaan yhden ristiottelun. Mixedin tavoin alkulohkon viimeiset karsiutuvat mestaruusjahdista välittömästi.

Livestriimit maksumuurin takana

Tänä vuonna suurin osa livestriimatuista otteluista on Ultiworldin maksumuurin takana. WFDF lähettää päivittäin yhden ottelun ilmaiseksi, minkä lisäksi finaalit tulevat kaikille saataville. Ilmaistarjonnan näkemiseksi kannattaa laittaa seurantaan WFDF:n YouTube-kanava sekä Ultiworldin YouTube-kanava.

Kaikkien otteluiden katsomista varten vaaditaan joko täysi kuukausitilaus (12,99 dollaria kuukaudessa, peruttavissa koska tahansa) tai vuositilaus (129,99 dollaria). Tilaus sisältää myös kaikki muut Ultiworldin kuvaamat ottelut sekä muita etuja.

Virallista striimiaikataulua ei ole vielä julkaistu. Ennakkotietojen perusteella kentät 22 ja 23 ovat striimikenttiä, jonne on aikataulutettu 6ixersin ottelu YAKAa vastaan sunnuntaina.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän