Muutos hallikauden tapahtumakalenteriin

Suomen Liitokiekkoliiton artikkelikuva

Hallikauden tapahtumakalenteriin on tehty muutos mixed SM Tour 1 päivämäärästä. Turnaus siirtyy pidettäväksi 11.-12.11.

Helsinki Ultimate anoi muutosta kilpailukalenteriin vedoten päällekkäisyyteen ulkomaan turnauksen kanssa sekä mixed-SM-turnauksen merkitykseen seurajoukkueiden halli-EM-turnaukseen valmistautumisessa.

Kyseessä oli yksittäisen seuran anomus, joka ei perustunut mihinkään liiton määrittelemään pakottavaan syyhyn (esim. päällekkäisyys arvokisojen kanssa tai viranomaisten julistama poikkeustila), joten päätös kilpailukalenterin muuttamisesta kuului liiton edustajien sijaan seuroille. Ennen sarjan ilmoittautumisten keräämistä seuroja edustaa kilpailutoimikunta, jolta tarvittiin yksimielinen päätös, koska kilpailukalenteri oli jo kertaalleen julkaistu.

Kaikki kilpailutoimikunnan jäsenet ovat hyväksyneet Helsinki Ultimaten ehdottaman muutoksen kilpailukalenteriin, joten mixed-SM-sarjan tour 1 aikaistetaan viikolla.

Kesäkauden 2024 kilpailukalenteri vahvistetaan kilpailutoimikunnassa myöhemmin tänä syksynä. Seurojen toivotaan jo hyvissä ajoin selvittävän mahdollisia tulevan kesän kansainvälisiä joukkueprojekteja. Seuroja pyydetään myös viestimään aktiivisesti tapahtumakalenterista ja turnausajankohdista eteenpäin seuran sisällä.

Arvokisat (kuten EUCS ja WBUCC) huomioidaan kotimaan kilpailukalenterissa automaattisesti. Hallikauden tapahtumakalenteria voit tarkastella ultimate.fi/tapahtumat tai listausta tästä artikkelista.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän