Avoimen ja naisten SM-sarjan ensimmäinen osaturnaus pelattiin 14.-15.12. Espoossa.
Avoin
Ennakkosuosikit pitivät pintansa avoimessa sarjassa. LeKi ja Otso1 selvittivät tiensä vakuuttavasti tourin finaaliin. Kumpikaan ei hävinnyt otteluakaan alkusarjassa. Semifinaaleissa Otso1 voitti Turku Terrorin 15–8 ja LeKi voitti Helsinki Ultimate 1 15–11. Finaalissa LeKi aloitti erinomaisesti ja vei puoliajan 8–5. Espoolaiset saivat pelin juonesta paremmin kiinni toisella puoliajalla ja nousivat lopulta 15–12 voittoon. Pronssipelissä Helsinki Ultimate 1 voitti Terrorin 15–10.
Otso2, Sleepwalkers, UFO ja Saints putosivat taistelemaan SM-sarjassa säilymisestä. Alkulohkossa Otso2 voitti Saintsin 15–13 ja UFO voitti Sleepwalkersin 15–10. Pudotuspeleissä Sleepwalkers voitti tiukassa pelissä Otso2:n 15–14 ja Saints voitti UFOn 15–11. Saints varmisti viidennen sijan 15–9 voitolla Sleepwalkersista. Otso2:n kohtaloksi jäi divariin putoaminen UFOn voittaessa joukkueiden kohtaamisen 15–9.
Naiset
Naisten sarja pelattiin seitsemän joukkueen voimin ja peliformaattina oli Round Robin lyhennnetyllä peliajalla. Kärkikolmikko oli äärimmäisen tasainen ja lopulliset sijoitukset ratkottiin keskinäisellä maalierolla. Tässä taistelussa Atletico sijoittui turnauksessa ensimmäiseksi ennen Viima Vintagea. Helsinki ultimate sijoittui kärkikaksikon taakse kolmanneksi. Kärkikolmikon jälkeen tulivat Turku Terror, Saints, Viima ja ERHe. Pistepörssin kärkisijoilla olivat Mariia Martus (Atletico, 43 pistettä), Raakel Hotari (Atletico, 36 pistettä) ja Essi Inkinen (Turku Terror, 31 pistettä), Aino Weckman (Helsinki Ultimate, 29 pistettä) ja Helmi Pikkarainen (Viima, 25 pistettä).
Pelikentällä nähtiin paljon kokeneita pelaajia ja uusia nuorempia tulokkaita. Katsomossa oli mukavasti väkeä ja tunnelma oli lämmin ja kannustava. Tasokkaat pelit, hyvä tunnelma sekä tilava halli tekivät turnauksesta nautinnollisen niin pelaajille kuin katsojillekin.
Kaikkien pelien tuloksia ja pelien kulkua voi tarkastella täältä: https://ultimate.fi/pelikone/?view=frontpage