Avoimen SM-sarjan tour 3 raportti

Avoimen SM-sarjan tour 3 pelattiin aurinkoisessa Vuoreksessa 7.-8.3. Viikonloppu tarjosi jännittäviä hetkiä kärkinelikon sisällä.

Lohkopelit

Kuten voitiin odottaa, OTSO (A-lohko) ja LeKi (B-lohko) hoitivat omat pelinsä vaikeuksitta ja ottivat lohkonsa kärkisijat. Loput lohkojen sijoitukset menivät myös odotetusti, Helsinki Ultimate 1 oli A-lohkon toinen, Otso Akatemia kolmas ja viimeisenä Sleepy Team. B-lohkossa toisen sijain ansaitsi Turku Terror, kolmannen OTSO 2 ja viimeisenä oli Helsinki Ultimate 2.

Lohkovaiheen isoimmat tavoitteet olivat OTSO 2:lla. Joukkueen täytyi sijoittua Turku Terrorin yläpuolelle, mutta tällä kertaa se ei onnistunut, ja OTSO 2:n kauden tavoitteet kuolivat toiseen lohkopeliin.

Pudotuspelit

Ensimmäisessä pudotuspelissä pelasi OTSO (A1) ja Turku Terror (B2). Turku pysyi hyvin pelissä mukana, mutta yksittäiset virheet toivat kuitenkin OTSO:lle vahvan 15-9 voiton ja paikan tourin finaallissa.

Toisessa parissa pelasivat Helsinki Ultimate 1 ja LeKi. Tässä ottelussa oli kummankin joukkueen kannalta iso panos. Voittajajoukkue saa paikan tourin finaalin lisäksi kauden finaaliottelussa. Häviäjä putoaa pronssiin. LeKi sai vahvan alun, mutta 6-3 tilanteesta päädyttiinkin puoliajalle 6-8 tilanteessa Helsinki Ultimate 1:n hyväksi. Toisella puoliajalla LeKi sai taas hyökkäyksen sekä puolustuksen kulkemaan ja sai pienen 9-8 johdon itselleen. Muutamien huolimattomien ratkaisujen myötä Helsinkiläisten paineestamana LeKi päästi kuitenkin peräti kolme breikkimaalia putkeen toisen puoliajan aikana. Jännitävänä pysynyt ottelu päättyi lopulta Helsinki Ultimate 1:lle lukemin 12-15 ja ansaitsivat myös paikan kauden finaaliotteluun, joka pelataan myöhemmin maaliskuussa (28.3.).

Lopuissa päivän peleistä ei panosta ollut. Tästä huolimatta, tourin finaali OTSO:n ja Helsinki Ultimaten välillä oli erittäin viihdyttävää katsottavaa. OTSO antoi alkuun Helsingille 6-2 johdon. Tämän jälkeen OTSO kiristi puolustustaan huomattavasti ja alkoi piste pisteeltä kuromaan kiinni tätä eroa. Kiri ei kuitenkaan riittänyt ja Helsinki Ultimate 1 voitti tourin lukemin 13-15.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän